Reviews - Hungarian

Choose a language and read the reviews from the past years!

A BFZ, Hough és Pletnyov

2010. október 30.
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Budapesti Fesztiválzenekar
Stephen Hough (zongora)
Vez.: Mihail Pletnyov

CSAJKOVSZKIJ: Rómeó és Júlia – nyitány-fantázia
RAHMANYINOV: Rapszódia egy Paganini-témára, Op.43
SOSZTAKOVICS: XV. (A-dúr) szimfónia, Op.141

A koncert programja és a közreműködők névsora is nagyon csábító. Valójában kora tavasz óta készültünk erre az eseményre. Az első félidő mindkét darabja rendkívül népszerű, de ennek ellenére valahogy nincsenek elcsépelve. A Rómeó és Júlia nyitányfantáziát még csak-csak elő szokták adni, de említésre méltó színvonalon csupán a jobb együttesek képesek eljátszani. Karmester és zenekar számára is nagy kihívás, tehát nem túl hálás feladat. A Rahmanyinov-variációkhoz pedig még egy kiváló zongorista is kell.

Hogy a közepébe vágjak: nem okoztak csalódást! Esetleg lehettek, akik kevesellték a „drámai erőt”, sőt, kedves barátnőnk egyenesen azt állította a szünetben, hogy unta...
Azt hiszem, valamelyest értem a fanyalgókat, de én magam semmiképp nem lennék ilyen szigorú. Éppen a Rómeó és Júlia nagyon nehezen viselné a patetikus túlzásokat és szélsőségeket.
Pletnyov irányításával megszólaltak a tuttik, magvasan, mégis simulékonyan szólt a vonóskar, és mindent megrengetett a nagydob. De mindeközben valószínűleg a dirigens is nagyon jól tudta, hogy ez a nyitányfantázia nem maga a dráma, még csak nem is a dráma leírása, hanem a dráma leírását felidéző, nosztalgikus lenyomat. Egy emlék, egy álom.
Lehet ábrándozni a szerelmi témán, lehet felriadni a csatazajban, miközben mindenki tudja, hogy két középkori família villongásához már nem sok minden köt minket. Ebben a történetben ma már senki nem fog ott veszni, új harcaink vannak.

A Paganini-variációk előadása hasonlóan visszafogott volt, de ezt is teljességgel helytállónak véltem. Stephen Hough megkérdőjelezhetetlen könnyedséggel és virtuózan játszotta a rendkívül nehéz zongoraszólamot. Manuális, technikai problémái nyilván nincsenek, de ezt az előadást hallva, másmilyen problémái sem nagyon lehetnek.

Nincsenek kételyeim, Rahmanyinov ilyennek szánta a művet. Dohnányinál (Variációk egy gyermekdalra) a kisszerű témára illesztett véresen komoly hangvétel jelent humoros kontrasztot, itt viszont éppen fordítva. A Dies Irae-motívum is csak ellenpont, a csapongó fantázia játéka.

Az egész makulátlanul szép volt, tiszta és felhőtlen.

Tudják, amilyen egy profi tánckar a korabeli hollywoodi filmben. Nos, valahogy olyan... Mindent megcsinálnak, hallatlanul pontosan, gyorsan és látványosan, de nehogy valakin meglátsszon, hogy bármi is nehezen jön, hogy bármi is fárasztó. Gondtalan könnyedség, megizzadni tilos.

A szünet után aztán következett az ellenpólus. Sosztakovics utolsó szimfóniájában Pletnyov és a zenekar bepótolt mindent. Akinek eddig a szögletek, a problémák, a konfliktusok hiányzottak, most kárpótolva érezhette magát.

Most is hallhattuk azt az összecsiszolt, zamatosan sűrű zenekari hangzást, amiért olyannyira becsüljük a Fesztiválzenekart, de mivel a mű úgy kívánta, a legfeltűnőbb erények és kiválóságok ezúttal az egyéni teljesítményekben mutatkoztak meg.

A koncertmester, a klarinétos, a trombitás, és a kivételesen főszerephez jutott ütősök is nagyot alakítottak. Hosszú sorban jöttek a kiválóságok, olyan számban, hogy talán nem is igazságos egyet kiemelnem, de Szabó Péter csellószólója a második tételben nem egyszerűen jó volt: rajta fordult meg a darab, az egész koncert, az én egész napom. Fájdalmas volt, szomorú, rideg – és szép. A sokoldalúság, a Sosztakovics-szimfóniák zavarba ejtő kettőssége és gazdagsága, maga a teljesség.

A koncert így volt felépítve, és Pletnyov tudta, mit és miért csinál. A végére a hangverseny „felnőtt”, így a szerelmes és vehemens ifjúságtól az inaszakadt, beletört tapasztalat belátó bölcsességéig egy egész sorsot járhattunk végig.

Mondhatni, egy teljes élettel lettünk gazdagabbak. Jó hangverseny volt.

Café Momus

2010. november 3.

Péter Szabó's recordings are available on Amazon.com

Buy online on Amazon or stream online on Spotify or Apple Music.